Polyoxymetylén (POM), známý také jako polyacetal nebo acetal, byl objeven německým chemikem Herman Staudingerem. Po jeho objevení nebyl polymer komerčně využíván z důvodu problémů s teplotní stabilitou.
Kolem roku 1960 zavedla firma DuPont průmyslovou výrobu POM pod obchodním názvem Delrin. O několik let později zahájila americká společnost Celanese také prodej vlastního POM pod názvem Celcon. O rok později zahájila také německá chemická firma Hoechst výrobu polyacetalu pod obchodním názvem Hostaform.
Později byla založena firma Celanese jako společný podnik firem Celanese a Hoechst a byl tak vytvořen největší světový výrobce polyacetalu. Celanese (součást společnosti Celanese) je doposud největším výrobcem POM na světě. Nedávno firma otevřela nový závod na výrobu POM v Hoechst Industrial Park poblíž Frankfurtu.
V současné době existuje již více hráčů v oblasti výroby POM. Kromě největší Ticony s obchodními značkami Hostaform a Celcon jsou v této oblasti aktivní také DuPont s výrobkem Delrin, Polyplastic s Duracon, BASF s Ultraform, Kolon Plastics s Kocetal, Zaklady s Tarnoform, Yuntianhua s Yuntianhua POM a BlueStar s BlueStar POM.
V oblasti polyacetalu je na trhu k dispozici celá řada typů POM. Výrobci, distributoři a obchodníci si vytvořili svoje vlastní obchodní názvy, jako například Resinex POM.

Chemický vzorec polyoxymetylénu (POM).
Polyoxymetylény lze rozdělit do dvou skupin:
- Homopolymer POM
- Kopolymer POM
S použitím výchozího metanolu je vyroben formaldehyd a poté je vytvořen POM homopolymer (například Delrin), pokud dojde k přímé polymeraci. Pro POM kopolymer je formaldehyd převeden na trioxan a ten je polymerizován společně s co- monomerem na kopolymer POM (například Hostaform).
Homopolymer POM má vyšší krystalinitu v porovnání s kopolymerem POM. Na druhé straně má kopolymer POM vyšší chemickou odolnost. To vede k vyšší tuhosti homopolymeru POM a k menší tepelné degradaci kopolymeru POM během výroby i během použití.
POM nabízí celou řadu vynikajících vlastností včetně:
- Vysoké tuhosti
- Nízkého opotřebení
- Dobré pružnosti
- Nízké nasákavosti vody
Nejběžnější zpracovatelské procesy pro polyacetal jsou vstřikování a vytlačování (desky a tyče), ale také je možno použít vyfukování a rotační tvarování.
POM se používá především pro technické díly, kde výše popsané vlastnosti materiálu přinášejí nějakou výhodu v porovnání s ostatními plasty.
Typické aplikace polyoxymetylénu jsou následující:
- Ozubená kola
- Pružiny
- Řetězy
- Šrouby
- Rukojeti
- Zipy
- Svorky
- Palivová čerpadla
- Inhalátory
- Nábytkové kluzáky